Tere. Tore, et siin oled!

Blogis anname ülevaate Arula küla tänastest tegemistest nii pildis kui sõnas.

29 oktoober 2012

Pireti pinkKevadel tuli Vahur Kersna välja mõttega, et iga pink räägib loo.
Mõtlesime, et meie külas tuleb ka pingilooga algust teha. Alguses oli mõte teha seda järgmiseks külapäevaks Piretile, meie ajaloo ülesäratajale.
 Siis aga tuli nii üks kui teine mõttega, et miks mitte saata see lugu ka Kersna saatele.
 Piret oli see inimene, kes meie küla blogi toimetas. Miks see inimene ja tema tegu või teod väärivad mäletamist, küsisid Kersna saate tegijad .
Kasvasime kokku veebilehel ehk ajalugu ühendab! Nii vastasime.  Suured teod ja mõtted saavad alguse just siinsamas, meie endi sees! Selle aasta aprilli lõpus tähistas Otepää valla Arula küla 593. Arula mõisa esmamainimise aastat. Kohal olid kõik, kellele see kant on lähedane, sest Arula mõis haaras enda alla kolm korda suurema territooriumi kui praegune küla.
Siinsed koolid on aastaid tegelnud koduloouurimisega, kuid nii palju fotomaterjali Arula kohta ei ole kuskil kunagi tutvumiseks välja pandud. Oleme juba mitu aastat koos käinud ja külapidudest on
osavõtnud iga kord üle saja inimese. Sel aastal oli kõigile tutvumiseks Arula küla veebilehel mahukas, väga sisutihe, tohutu fotomaterjaliga varustatud Arula ajalugu. Peaaegu kuue sajandi tagusest ajast tänapäevani pajatavad mõisnike, kooliõpetajate, -õpilaste, kirjanike, kunstnike, talude, taluelanike jt. lood.Kogu külarahvas on tänulik PIRET BARKALA-le. See tema tehtud uskumatult suur töö, üle 300 lehekülje, ühe põlise Eesti küla- ja  mõisamaa ajaloo jäädvustamine tulevastele põlvedele. Kunagi saab see materjal külarahva abiga ehk ka kaante vahele. Piret oli kui mesilane: korjas arhiividest ajaloomaterjali ja küsitles põhjalikult inimesi, seletas, nakatas teisigi kaasa tulema. Kõige selle juures oli ta taktitundeline, usaldustäratav, uudishimulik, leebe, sõbralik ja ääretult optimistlik. Ta entusiasm ja samas tagasihoidlikkus panid mõtlema olnu ja praeguse üle, seda kõike väärtustama. Ta ütlestihti, et aega on vähe, tegutseme, teeme kohe ära, et kasvõi öösel tuleb kõik paberile panna ja veebilehele riputada. Piret  ise kahjuks seda tööd enam jätkata ei saa, sest raske haigus viis ta meie hulgast ära 41. eluaastal, selle aasta mai lõpul. Tahtsime Pireti pingi panna oma küla viimase peo platsi järvepoolsesse serva. Sealt paistab ka õunapuu, mille saime oma küla tegemiste eest \\\"Ettevõtlik kodupaik 2011\\\".
Igatahes on ühise eesmärgi nimel tegutsemine meile meelepäraseks saanud.
Kõik, mis on ühe kohaga seotud, saab alguse inimesest.


Piret armastas seda kohta ja oskas üles leida selle, mis on Arula eriliseks teinud. Selle pingiga  anname lisaväärtust oma mainekale Arula külale, kuid juhime ka tähelepanu oma küla ja mõisamaa pikale ajaloole ja kõigile inimestele, kes Arulas on elanud ja elavad. Rändaja leiab kindlasti selle mõnusa koha, et pingil jalgu puhata, kuid samas on tal ka põhjust meenutada minevikku, järele mõelda elu väärtuste ja iga inimese saatuse üle. Arula on kaunis ja väärtuslik koht elamiseks.
Kuid see tingib ka nende väärtuste tunnustamist. Aeg kaob ja viib kaasa lood, mis ühel ajahetkel olid siin elanud inimestele olulised ja mõistetavad.
 Iga loo loomine on keerukas tegevus ja peab põhinema tõel ja olema mõistetav ka järgmistele põlvedele. See eeldab aga inimesi, kes teavad, tunnevad ja armastavad oma kodukohta, kellele meeldib siin elada.


 Kõik, mis on ühe kohaga seotud, saab alguse inimestest.
Piret armastas seda kohta ja oskas üles leida selle, mis on Arula eriliseks teinud.

 Pingisaade ETV-s:
http://etv.err.ee/index.php?05650257&video=5573
 Arula
Külaselts