Tere. Tore, et siin oled!

Blogis anname ülevaate Arula küla tänastest tegemistest nii pildis kui sõnas.

03 mai 2017

Pidu Arulas


Oi, kulla armsad inimesed - küll on tore meenutus! :) Aitäh! :)
Imetlusväärne, et nii vahvalt on jäädvustatud kõik sündmused ning olete nii tegusad! :)
Teie tegemisi vaadates ja teie imelisel külapeol olnuna tulevad meelde lauluread:
"Oo, Eestimaa, oo, Eestimaa, kuni su küla veel elab, elad sina ka!"
Täpselt nii see ongi! 
Kui Eestimaal on sellised külad nagu Arula ja sellised inimesed nagu teie külas, siis saab ka Eestimaa püsida ja õitseda - te teete väga tänuväärset tööd, vedades eest külaelu ning innustades ja tunnustades inimesi oma kogukonnas. :)
Aitäh teile! :)

Tänu ja tervitustega
tegusat toimetamist soovides
Aireééeéé
LendTeater

Selgituseks:
Nüüd on ilmunud ka novellikogu ''Kuni su küla veel elab...''. Autoriteks Valgamaa ASU talust pärit ajaloolane Jaak Sarapuu ja samast pärit doktor Mihkel Zilmer, onu - ja tädipoeg. Sellest raamatust on ka read ''ku om su küla, siis om su eng rahul".
45 aastat tagasi laulis M.Zilmer tolle aja kuulsaimas ansamblis Rajacas, koos ansamblikaaslastega kirjutasid nad laulule sõnad ja M.Zilmer kirjutas laulule viisi, nii  sõnad kui ka viis on originaalkujul raamatus äratrükitud.M.Zilmer on öelnud, et küla ongi Eesti elu tuum, linn on lihtsalt lõbustuskeskus. Soovitame soojalt kõigil lugeda, sest see raamat pidi rääkima iga eestlasega, kellel on Eestimaal ükski nurgake, kuhu peitu pugeda argimurede eest.


Selle aasta piltide link     https://flic.kr/s/aHskZ5EBTB

''Ku om su küla, siis om su eng rahul"

29. aprillil  2017.  peeti Arulas külapäeva, millega tähistati ka Arula  598 aastapäeva. Üle kuuekümne inimese trotsis vihma ja külma ja võttis vaevaks tulla Lutsu turismitallu, et nautida kõike seda, mida külaaktiivil  lahkelt pakkuda oli. Vanim osavõtja oli 92 aastane ja noorim alles nelja kuuseks saav. Nagu külapeol ikka, oli süüa-juua piisavalt ja tegevustki jätkus huvilistele.  Aastatega on külaselts leidnud endale ka hulk häid sõpru. Parksepast  pärit  proua Helju Kalme on Võru  Kreutzwaldi muuseumi muinasjutuvestja ja tal tuligi neid lugusid kui varrukast, nii noortele kui vanadele. 
Elvast pärit lauluansambel ’’Roosid’’  on  juba  mitu aastat külapeol oma ilusatel  lauludel kõlada lasknud. Nii Helju Kalmel kui Roosidel on Arulaga juba lapsepõlves seos olemas.
  ’’Lendteater’’  tuletas abielupaaridele meelde killukesi argielust, sest me vahel ei märka enam ise ka, kuidas kaasa elu põrguks muudame.  
  Esimeses klassis käiv hõbehäälne laulumees Robin Kluge polnud seekordki argade killast, vaid tema heliseval häälel lauldud  ’’Tirooli kägu’’  võttis imetlusest tummaks kõiki kuulajaid.   Lapsed said soovikohaselt omale ka maske värvida, villasest lõngast jänkusid ja tutte meisterdada ja muinasjututädi jutte kuulata.                                                                                                        
Aasta jooksul on Arula rahvas nii mõndagi teinud. Oma küla poiss Ronald  Seer, Tartu Kunstikoolist, aga on juba omajagu ilma teinud. Tema animafilm ’’A Game of Identiti’’ võitis mullu Roomas Itaalia noorte kunstibiennaalil publikuauhinna.

Meie pärandi ja muistendite uurija Mauri Mändoja on panustanud Arula ajaloo uurimisse. Soome Laiakivi on saanud väärilise tahvli. Maaomanik Ain Antons on hoidnud korras nii Otepää suurima rändrahnu ümbruse kui juurdepääsu teed. Matkajad naudivad tehtut.                                                                                                           
Rahvaseast kostis hõikeid: ’’Medalit sooviks näha.’’                        
Muidugi, esimesel aprillil, Otepää sünnipäeval omistati Arula külavanemale Voldemar Tasale  Otepää valla medal. Volli, kui tagasihoidlik külamees, küll protestis, et ilma külata poleks külavanematki, aga aplaus oli õiglane. Liikumise Kodukant läbiviidud uuring kinnitas, et kogukondade tugevus sõltub paljuski sellest, kui tihe ja sisukas on kogukonna ning kohaliku omavalitsuse koostöö ja kuidas väärtustatakse eestvedajaid.                                                    
2016. aastal tunnistas ka Valga Spordiliit ja Eesti Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupp   MTÜ Arula külaseltsi kui parimat tervist edendavat kogukonda.  Omaküla rahvast võib tihti näha nii suusa- kui rattarajal, kanuutamas ja mujalgi. Orienteerumisürituste, kui ka Tartu Maratoni ürituste ajal lüüakse kaasa nii korralduses, kui radade tegemises. 
Tunnustati omakülamehe skulptor Ferdi Sannamehe päeva läbiviimist. Selline kultuuriüritus ei ole külas võõras.                                                                                  
30.juulil 2016 toimus Struve  Arula punkti taasavamine Meegaste turismitalu õuel, mida võivad kõik huvilised ka ise vaatama minna.  Tartu Ülikooli   majandusdoktor ja Eesti Loodusuurijate Seltsi koordinaator Hillar Kala andis Arula külaseltsile üle tänukirja Struve meridiaanikaare 200 juubeliks tehtud tööde ja abi eest.                                                                               
Arula külaseltsi olulisemaks eesmärgiks ongi just küla omanäolisuse säilitamine, oluliste kultuuri-  ja looduslike objektide heakord, mille nimel on juba suur töö ära tehtud, kuid palju põnevat on ees.                                                                                     
  Arula küla on rahulik, turvaline  ja kahtlemata suure ajaloolise pärandiga  keskkond, mida küla kogukond väärtustab ja vastavalt oma suutlikkusele  säilitada püüab.                                                            
Olgu kõik tänatud, kes peole tulla said ja nii ei olnud korraldajate pingutused asjata. Ikka rõõmsameelset osavõttu ja kaasaelamist ühisettevõtmistes.
Rikkaliku Arula ajalooga ja kõigi tegemistega saab tutvuda: http://arulakyla.blogspot.com.ee/
Arula külaseltsi fännklubi nimel
Silvia Mägi